ოჯახური მდგომარეობა: ქმარშვილიანი
სამუშაო ადგილი: შოთა რუსთაველის ლიტერატურის ინსტიტუტი, უფროსი მეცნიერი თანამშრომელი. მერაბ კოსტავას ქ.
#5. ტ.
99.53.00
სამსახურებრივი გამოცდილება: შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერი თანამშრომელი (2006-2009); იმავე ინსტიტუტის მეცნიერი თანამშრომელი (1996-2006); ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტის ძველი ქართული ლიტერატურის ისტორიის კათედრის დოცენტი (1987-2006); ლაბორანტი (1976-1987).
სამეცნიერო ხარისხი: ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი
გამოქვეყნებული შრომები: სულ 85 (ბოლო 3 წლის განმავლობაში- 17). აქედან:
1 წიგნი (შემდგენელი) და 1 სახელმძღვანელო (შემდგენელი). იხ. დანართი #1
მონაწილეობა ადგილობრივ და საერთაშორისო კონფერენციებში, სიმპოზიუმებში, ექსპედიციებში: სულ 17 (ბოლო 3 წლის განმავლობაში - 6). იხ. დანართი #2.
ლოკალური და საერთაშორისო სამეცნიერო-სასწავლო გრანტები, პროექტები,
პროგრამები: საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდიუმის გრანტი (1997-1999) - "V-XI სს. ქართული ლიტერატურა". დონორი ორგანიზაცია: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო. ჯგუფის წევრი. რუსთაველის ფონდის 2007 და 2008 წლების სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო პროექტები: "დავით გურამიშვილი ინტერკულტურულ კონტექსტში" და "ქართული ლიტერატურის კლასიკოსთა რჩეული ანოტირებული ბიბლიოგრაფია". ძირითადი შემსრულებელი. იხ. დანართი #3
სამეცნიერო აკადემიების (როგორც ეროვნული, ისე საერთაშორისო), საბჭოების წევრობა: შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭოს წევრი.
უცხო ენების ცოდნა: რუსული (კარგად), გერმანული (კარგად)