უცხო ენების ცოდნა: რუსული (კარგად), გერმანული (კარგად)
კომპიუტერული პროგრამების ცოდნა: Microsoft Word
შრომები 2006 (X) წლიდან:
• "ახალი ქართლის ცხოვრების" ჰაგიოგრაფიული წყაროები, "ლიტერატურული ძიებანი", XXVII, თბ., 2006, გვ. 50-62.Рафаил Данибегашвили о Москве. С.-Петербургский государственный университет. Тбилисский государственный университет. Институт русистики, славяноведения и межкультурной коммуникации. Научные труды. Серия: филология. XII. С.-Петербург, Тбилиси, 2006, стр. 150-155.
• `Малая повесть о России~ Г. Ратишвили. Научные труды. Серия: Филология. XIII. С.-Петербург - Тб., 2007, с. 101-106.
• "მოთხრობა დინარაზე" როგორც წყარო საქართველოს ღვთისმშობლისადმი წილხვდომილობის შესახებ. `ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები~, I საერთაშორისო სიმპოზიუმი, თეზისები, თბ., 2007, გვ. 29-31.
• "მოთხრობა დინარაზე" როგორც წყარო საქართველოს ღვთისმშობლისადმი წილხვდომილობის შესახებ. I საერთაშორისო სიმპოზიუმი. "ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები" (მასალები), თბ., 2007, გვ. 193-198.
• გაბრიელ რატიშვილის "მცირედი მოთხრობიდან" ილია ჭავჭავაძის "მგზავრის წერილებამდე". "ილია ჭავჭავაძე და მისი ეპოქა". საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, თეზისები, თბ., 2007, გვ. 153-155.
• ძველი ქართული მწერლობის ძეგლები გერმანულ ენაზე (`მოქცევა ქართლისა" და "ნინოს ცხოვრება"), "ლიტერატურული ძიებანი", XXVIII, თბ., 2007, გვ. 9-15.The Story of Dinara as a Source. Litinfo (Georgian Electronic Journal of Literature). Volume 1, issue 1, 2007.
• გაბრიელ რატიშვილის "მცირედი მოთხრობიდან" ილია ჭავჭავაძის "მგზავრის წერილებამდე". საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ილია ჭავჭავაძე და მისი ეპოქა" (მასალები), თბ., 2008, გვ. 268-273.
• "წმინდა ნინოს ცხოვრება" უცხო ენებზე. `წმინდა ნინო~ (სამეცნიერო კრებული), I, თბ., 2008, გვ. 501-509.
• ქართული სამოგზაური ლიტერატურა ქართულ-რუსულ ურთიერთობათა კონტექსტში. II საერთაშორისო სიმპოზიუმი "ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები". თეზისები, თბ., 2008, გვ. 136-137.
• სულხან-საბა ორბელიანი უცხოურ ენებზე. შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტი. თემატური სამეცნიერო კონფერენცია "სულხან-საბა ორბელიანი და ქართული ევროპეიზმი. ლიტერატურა, კულტურა, ცნობიერება. თეზისები, თბ., 2008, გვ. 41-42.
• "მოქცევა ქართლისა" და "წმინდა ნინოს ცხოვრება" უცხოურ ენებზე (მასალები ბიბლიოგრაფიისათვის), "წახნაგი" (ფილოლოგიურ კვლევათა წელიწდეული), I, 2009, გვ. 296-303.From Mtsiredi Ram Motkhroba Rosiisa by Gabriel Ratishvili to Mgzavris Tserilebi by Ilia Chavchavadze.Litinfo (Georgian Electronic Journal of Literature), issue 3, 2009.
• სულხან-საბა ორბელიანი ფრანგულ ენაზე. II საერთაშორისო სიმპოზიუმი. თემატური სამეცნიერო კონფერენცია "სულხან-საბა ორბელიანი და ქართული ევროპეიზმი: ლიტერატურა, კულტურა, ცნობიერება" (მასალები), თბ., 2009, გვ. 79-86.Из истории перевода на русский язык поэмы "Витязь в тигровой шкуре". Сб. "Грузинская Русистика" (Литературоведение. Языкознание. История и культурология). Книга 4. Тб., 2009, с. 49-56.
• ქართული სამოგზაურო ლიტერატურა ქართულ-რუსულ ურთიერთობათა კონტექსტში. II საერთაშორისო სიმპოზიუმი - "ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები". მასალები, ნაწილი II, თბ., 2009, გვ. 47-54.
გადაცემულია დასაბეჭდად:
• "მოქცევა ქართლისა" უცხო ენებზე (კრებული - "მოქცევა ქართლისა").
• "მოქცევა ქართლისა" ბიბლიოგრაფია (. მანიასთან თანაავტორობით) (კრებული - "მოქცევა ქართლისა").
• ძველი ქართული მწერლობის ძეგლები რუსულ ენაზე (III საერთაშორისო სიმპოზიუმის მასალები).Встречи с великим учёным (Дмитрий Лихачёв), Сб. "Грузинская Русистика" (Литературоведение. Языкознание. История и культурология. Книга 5).
• რუსეთი ქართულ სამოგზაურო ლიტერატურაში (ჟურნალი `ახალი ათასწლეული~).
• "მოთხრობა დინარაზე" - მართლმადიდებლური ენციკლოპედია.
• სულხან-საბა ორბელიანი უცხოურ ენებზე (საიუბილეო კრებული).
დანართი #2
მონაწილეობა კონფერენციებში ბოლო 3 წლის განმავლობაში:
შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტი. `ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები", I საერთაშორისო სიმპოზიუმი.
• თარიღი: 2007.
მოხსენების სათაური: "მოთხრობა დინარაზე" როგორც წყარო საქართველოს ღვთისმშობლისადმი წილხვდომილობის შესახებ.
შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტი. "ილია ჭავჭავაძე და მისი ეპოქა". საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია.
• თარიღი: 2007 (6-7.XI).
მოხსენების სათაური: გაბრიელ რატიშვილის "მცირედი მოთხრობიდან" ილია ჭავჭავაძის "მგზავრის წერილებამდე";